START
WYDARZENIA
FILIPÓW
TURYSTYKA
FIRMY
MULTIMEDIA
OGŁOSZENIA
GKS ROSPUDA
LINKI
MAPY
HISTORIA
FOTOGALERIE
FOTOGALERIA
ARCHIWUM
HUMOR Z KSIĘGI
STARA KSIĘGA GOŚCI
KSIĘGA GOŚCI
KONTAKT
Wspomóż leczenie Martynki i Piotrka
INFO
PROGRAM TV
KINO "BAŁTYK"
PKS SUWAŁKI
PRZYDATNE LINKI
Przydatne linki
Linki na skróty
 Stowarzyszenie Rospuda
MAPY
Mapnik
ROSPUDA
www.bakalarzewo.eu

TPZB

www.raczki.pl

Strona ekologów
VIDEO
video
Filmoteka Mariana
IPN zidentyfikował bohaterów z warszawskiej "Łączki"
Wpisany przez Tadeusz Sobuniewski   
Środa, 01 Październik 2014 00:26

W latach 1944-1956 w czasie terroru komunistycznego w Polsce zabitych zostało pięćdziesiąt tysięcy osób, straconych na mocy wyroków sądowych, zamordowanych i zmarłych w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, poległych w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Znaczną część ofiar stanowili członkowie antykomunistycznego ruchu oporu, kontynuujący walkę zbrojną do początku lat pięćdziesiątych.

Pośród ofiar stalinowskich zbrodni, których szczątki ekshumowano w kwaterze „Ł" Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach zidentyfikowano pochodzącego z Motul Zygmunta Szymanowskiego.

Zygmunt Szymanowski (1910-1950)
ps. „Jezierza", „Lis", „Bez", „Cis", „61", porucznik AK, oficer Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej.
Urodził się 15 sierpnia 1910 r. w Motulach, gm. Filipów, pow. Suwałki; syn Władysława i Felliksy z d. Ciszewskiej. Szkołę powszechną ukończył w Motulach, naukę kontynuował w szkole średniej w Suwałkach. We wrześniu 1928 r. wyjechał do Lwowa i tam w kwietniu 1931 r. zdał maturę.
W sierpniu 1931 r. powołany do służby wojskowej, został przydzielony do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Krakowie. Ukończył ją w 1932 r. w stopniu plutonowego podchorążego i został skierowany do 19. Pułku Piechoty we Lwowie.
Czynną służbę wojskową zakończył we wrześniu 1932 r. (w 1935 r. podczas ćwiczeń rezerwy otrzymał stopień ppor., a w styczniu 1939 r. por.).
W 1934 r. rozpoczął studia w Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie i na Politechnice Lwowskiej.
W czerwcu 1939 r. uzyskał dyplom magistra nauk ekonomiczno-handlowych i absolutorium na Politechnice. We wrześniu 1939 r. jako dowódca kompanii ckm w 19. pp 5. DP, brał udział w walkach pod Włocławkiem, Kutnem, Sochaczewem, Łodzią, Płockiem, bronił Modlina. Został dwukrotnie ranny - pod Płockiem i w Palmirach. Od 20 września 1939 r. przebywał w szpitalu w Modlinie, skąd trafił do obozu jenieckiego w Działdowie, skąd zbiegł do Suwałk, gdzie został ponownie aresztowany. Po kolejnej ucieczce osiadł na Wileńszczyźnie i prawdopodobnie został członkiem ZWZ.
W 1942 r. rozpoczął działalność w AK jako szef komórki wywiadowczej wywiadu kolejowego w Wilnie. Używał ps. „Jezierza", „Lis", posługiwał się także nazwiskami: Antoni Piwowarski, Jan Sadowski. 20 września 1944 został aresztowany przez NKWD i w wyniku śledztwa skazany za działalność w AK na 10 lat pozbawienia wolności. 15 marca 1945 r. udało mu się uciec i ukrywał się w Wilnie, skąd 30 kwietnia 1945 r. wyjechał do Suwałk. Od września 1947 r. pod ps. „Lis", „Bez", działał w Ośrodku Mobilizacyjnym Wileńskiego Okręgu AK, tworząc siatkę wywiadowczą - zbierał informacje o działalności politycznej, gospodarczej i nastrojach społecznych.
Aresztowany 22 czerwca 1948 r. w Szklarskiej Porębie w ramach Akcji „X" mającej na celu rozbicie struktur Okręgu Wileńskiego AK na początku lipca 1948 r. został osadzony w więzieniu na Mokotowie. 24 stycznia 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie, pod przewodnictwem sędziego mjra Mieczysława Widaja, skazał go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut decyzją z dnia 25 maja 1950 r. nie skorzystał z prawa łaski.
Wyrok wykonano 31 maja 1950 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Postanowieniem z 12 maja 1992 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał za nieważny wyrok WSR w Warszawie wydany wobec Zygmunta Szymanowskiego.
Szczątki por. Zygmunta Szymanowskiego odnaleziono 27 maja 2013 r. w kwaterze „Ł" Cmentarza Powązkowskiego Wojskowego w Warszawie.

Kwatera "Na Łączce" Cmentarza Wojskowego w Warszawie, foto: Wikipedia/ZlisieckiKwatera "Na Łączce" Cmentarza Wojskowego w Warszawie, foto: Wikipedia/Zlisiecki

 
Zawody strażackie
Wtorek, 24 Czerwiec 2014 00:34

 
Piłkarska Kadra Czeka
Wpisany przez Tadeusz Sobuniewski   
Środa, 18 Czerwiec 2014 21:29

We wtorek na boisku gminnym w Filipowie odbył się finał wojewódzkiego turnieju "Piłkarska Kadra Czeka - 2014". Grali chłopcy z rocznika 1999 i młodsi z Drohiczyna, Bargłowa Kościelnego i Filipowa. Rozegrano trzy mecze, turniej wygrała drużyna Zespołu Szkół w Filipowie trenowana przez Tomasza Ferenca. Tym samym zawodnicy z Filipowa zakwalifikowali się do 30 Jubileuszowego Ogólnopolskiego Turnieju Chłopców im. Stanisława Tymowicza "Piłkarska Kadra Czeka". Rozgrywki centralne odbędą się w Słubicach w dniach 8-13.08.2014r., grać będą zawodnicy LZS niezrzeszeni w innych klubach. Pierwsze rozgrywki turniejowe pod tym tytułem odbyły się w 1984r., w tym też roku Telewizja Polska rozpoczęła emisję programu sportowego "Piłkarska Kadra Czeka" zachęcającego młodzież ze środowisk wiejskich i małych miasteczek do gry w piłkę nożną.

Wyniki Finału Wojewódzkiego:

Filipow - Drohiczyn 2-1,
Drohiczyn - Bargłow Kościelny 0-3,
Filipow - Bargłow Kościelny 4-0


Skład zwycięskiej drużyny: Bartek Gużewski - kapitan, Piotr Trzasko, Paweł Dyczewski, Daniel Miszkiel, Marcin Nowak, Mariusz Olender,  Maciek Dereszyński , Marcin Jurski, Radek Brzozowski, Wojtek Żegaczewski, Damian Kamiński, Paweł Sieszputowski,  Patryk Rogucki, Kamil Sienkiewicz, Jan Kardel, Daniel Szuliński. Trener: Tomasz Ferenc

więcej zdjęć:
https://picasaweb.google.com/teides66/PiKarskaKadraCzeka

 
Wicemistrzowie turnieju Coca-Cola Cup województwa podlaskiego
Poniedziałek, 09 Czerwiec 2014 21:40
W sobotę na boisku Miejskiego Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego w Białymstoku odbył się finał Cola-Cola Cup województwa podlaskiego. Turniej jest największą piłkarską imprezą tego typu w Polsce, w tym roku brało w nim udział 197 drużyn ze szkół gimnazjalnych z naszego województwa. W meczu finałowym drużyna z Gimnazjum Publicznego w Filipowie przegrała 1:2 z zawodnikami z Publicznego Gimnazjum nr 9 w Białymstoku, zdobywając tym samym tytuł wicemistrzów województwa podlaskiego. Jak powiedział Piotr Trzasko - zdobywca tytułu bramkarza turnieju: zabrakło mam szczęścia i pewności siebie, w naszej drużynie nie było chłopaków z III klasy, mam nadzieję, że za rok znów powalczymy o Wielki Finał Coca-Cola Cup.

Wicemistrzostwo województwa wywalczyła drużyna w składzie: Bartosz Gużewski(IIA) - kapitan, Piotr Trzasko(IIB) - bramkarz, Paweł Wasilewski(IIA), Paweł Dyczewski(IIB), Adrian Jurewicz(IIA), Mateusz Przemielewski(IIB), Wojtek Żegaczewski(IIB), Mariusz Olender(IIB), Marcin Nowak(IA), Patryk Rogucki(IB). Trener: Tomasz Ferenc.
 
Pokaz akcji ratunkowej
Wtorek, 06 Maj 2014 23:52
 
VII Bal Charytatywny Stowarzyszenia
Poniedziałek, 13 Styczeń 2014 19:41

 
Pasterka
Czwartek, 26 Grudzień 2013 11:06
 
Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>Radio 5
Instytucje regionalne
wybory2010