START
WYDARZENIA
FILIPÓW
TURYSTYKA
FIRMY
MULTIMEDIA
OGŁOSZENIA
GKS ROSPUDA
LINKI
MAPY
HISTORIA
FOTOGALERIE
FOTOGALERIA
ARCHIWUM
HUMOR Z KSIĘGI
STARA KSIĘGA GOŚCI
KSIĘGA GOŚCI
KONTAKT
Wspomóż leczenie Martynki i Piotrka
INFO
PROGRAM TV
KINO "BAŁTYK"
PKS SUWAŁKI
PRZYDATNE LINKI
Przydatne linki
Linki na skróty
 Stowarzyszenie Rospuda
MAPY
Mapnik
ROSPUDA
www.bakalarzewo.eu

TPZB

www.raczki.pl

Strona ekologów
VIDEO
video
Filmoteka Mariana
Biuletyn gminny
Wtorek, 10 Grudzień 2013 13:33

Władze gminy postanowiły wznowić publikację Biuletynu. Oto najnowsze wydanie z Kwietnia 2014.

Poprzednie wydania:

2013: listopad | grudzień

2010: marzecpaździernik

2009: marzecczerwiec | wrzesień | grudzień

2008: styczeń | czerwiecwrzesieńgrudzień

2007: wrzesieńgrudzień

 

 
Dzień Niepodległej
Wpisany przez Marta Sobuniewska   
Poniedziałek, 11 Listopad 2013 19:24
Mieszkańcy Filipowa, władze samorządowe, kościelne, szkolne, mundurowe i pozarządowe uczciły 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy słonecznej pogodzie w listopadowe święto zebrali się by wspólnie oddać hołd bohaterom roku 1918. Niezmiernie cieszy integracja lokalnej społeczności, którą powinni naśladować nawet mieszkańcy stolicy czy innych miejscowości, gdzie świętowanie narodowej rocznicy przeobraziło się w uliczne zamieszki z użyciem przemocy i siły wobec obiektów publicznych, władz i Polaków.

Oto kilka historycznych informacji związanych z najważniejszym Dniem Niepodległej. Po 123 latach niewoli i zaborczego panowania Austrii, Rosji i Prus- Polska pojawiła się na mapie świata jako suwerenne i niepodległe państwo. Stało się to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu samych Polaków, którzy wykorzystali sprzyjającą sytuację międzynarodową w czasie I wojny światowej. Polacy przez długi okres niewoli nie pogodzili się z utratą niepodległości. Jeszcze w XVIII wieku Jan Henryk Dąbrowski utworzył we Włoszech Legiony Polskie walczące u boku Napoleona o wolną Polskę. Po upadku Napoleona w Królestwie Polskim wybuchło powstanie listopadowe, które miało ogromną szansę by zakończyć się zwycięstwem Polaków. Lecz przyniosło nam klęskę. Trzydzieści lat później w zrywie powstańczym, które przeszło do historii jako styczniowe również nasi przodkowie walczyli o Polskę. Klęska powstania styczniowego przekreśliła szansę na zbrojną walkę, dlatego Polacy kontynuowali pamięć o narodowej tożsamości, historii i religii - za pomocą słowa, muzyki i obrazów. Dowodem jest bogata twórczość Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Jana Matejki czy Fryderyka Chopina. Okazja do zbrojnej walki narodziła się w chwili wybuchu I wojny światowej i już w 1914 roku z Drużyn Strzeleckich, Bartoszowych, Związku Walki Czynnej utworzono Legiony Polskie, a ich komendantem został Józef Piłsudski - późniejszy Naczelnik Państwa, bohater bitwy warszawskiej, zwanej cudem nad Wisłą, a następnie Marszałek Polski. W trakcie czteroletniej wojny o wolną Polskę walczył Legion Puławski, Żołnierze Błękitnej Armii pod dowództwem generała Hallera a także członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej, prężnie działającej również na Suwalszczyźnie. 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przejął władzę wojskową i cywilną w Rzeczypospolitej.

Podsumowując, dzieło odrodzenia Polski ma wielu autorów i twórców. Tak jak organizacja obchodów 95 rocznicy w Filipowie. Jednak największą rolę odegrał Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, z którym efektownie współpracuje kapela Onegdaj.

 
Wojtek Bagan odznaczony
Środa, 06 Listopad 2013 21:29

Amerykańskim Medalem za Chwalebną Służbę /Meritorious Service Medal/ został odznaczony dzisiaj podpułkownik Wojtek Bagan. Odznaczenie otrzymał z rąk przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce sekretarza stanu U.S.A. Johna Kerry'ego, który uhonorował go za wybitne czyny, jakich dokonał będąc żołnierzem jednostki specjalnej Grom podczas pełnienia misji w Afganistanie. MSM jest jednym z najwyższych wojskowych odznaczeń amerykańskich, jakie może otrzymać żołnierz obcego kraju.

 
90 rocznica OSP w Filipowie
Wpisany przez Tadeusz Sobuniewski   
Sobota, 26 Październik 2013 21:13
 
6 rocznica kapeli "Onegdaj"
Poniedziałek, 21 Październik 2013 11:15
 
Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego
Wpisany przez Marta Sobuniewska   
Czwartek, 15 Sierpień 2013 19:33
Licznie przybyli mieszkańcy gminy Filipów zgromadzeni na placu Stefana Batorego uczcili rocznicę bitwy warszawskiej, zwanej cudem nad Wisłą.Trudne wojenne losy wojny polsko - bolszewickiej przypomniał wójt Sylwester Koncewicz. Pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego towarzyszył mu przewodniczący rady gminy Filipów, Ireneusz Wawrzyn. W korowodzie delegacji składającej symboliczne kwiaty przybyli strażacy z Mirosławem Glinieckim na czele i Czesławem Kowalewskim. Orszak rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkół w Filipowie z reprezentacją młodzieży oraz absolwentów. O święcie Wojska Polskiego pamiętali członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Filipów. Doskonałą oprawę artystyczną uroczystości zapewniły regionalne zespoły ludowe:  Rospuda i Onegdaj.
Niezwykle cieszy wzrastająca frekwencja mieszkańców królewskiego dawniej miasteczka na spotkaniach w parku, centrum Filipowa, gdzie znajduje się odrestaurowany pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 
Powitanie Lata
Wtorek, 02 Lipiec 2013 23:16
 
Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>Radio 5
Instytucje regionalne
wybory2010