START
WYDARZENIA
FILIPÓW
TURYSTYKA
FIRMY
MULTIMEDIA
OGŁOSZENIA
GKS ROSPUDA
LINKI
MAPY
HISTORIA
FOTOGALERIE
FOTOGALERIA
ARCHIWUM
HUMOR Z KSIĘGI
STARA KSIĘGA GOŚCI
KSIĘGA GOŚCI
KONTAKT
Wspomóż leczenie Martynki i Piotrka
INFO
PROGRAM TV
KINO "BAŁTYK"
PKS SUWAŁKI
PRZYDATNE LINKI
Przydatne linki
Linki na skróty
 Stowarzyszenie Rospuda
MAPY
Mapnik
ROSPUDA
www.bakalarzewo.eu

TPZB

www.raczki.pl

Strona ekologów
VIDEO
video
Filmoteka Mariana
Dziesięciolecie Stowarzyszenia
Wpisany przez Marta Sobuniewska   
Sobota, 01 Czerwiec 2013 16:02

,, Chcemy obrócić tak daleko koło historii, aby Wielka Rzeczpospolita Polska była największą potęgą kulturalną na całym wschodzie". Słowa wypowiedziane przez Józefa Piłsudskiego doskonale charakteryzują dziesięcioletnią działalność Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Filipów, które w 2013 roku obchodzi jubileusz. Kształtowanie patriotycznych postaw, umiłowanie ,, małej ojczyzny'', a przede wszystkim służba na rzecz lokalnej społeczności to najważniejsze cele organizacji.  Wspieranie młodego pokolenia realizuje dzięki konkursom o tematyce historyczno - regionalnym współpracując  z Zespołem Szkół w Filipowie, Gminnym Ośrodkiem  Kultury, a także Warsztatami Terapii Zajęciowej i Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Suwałkach oraz Lokalną Grupą Działania ,, Nasza Suwalszczyzna''. 
Priorytetem jest rozwijanie sportowych pasji młodzieży w Filipowie w postaci drużyny piłki nożnej i sekcji judo. Stowarzyszenie może pochwalić się organizacją  letniego wypoczynku uczestnikom konkursów, a także członkom drużyny sportowej i sekcji judo.

Starsze pokolenie mieszkańców Filipowa było zapraszane na liczne uroczystości, wystawy i prelekcje współorganizowane z Urzędem Gminy, parafią w Filipowie, Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Stowarzyszenie współpracuje również z osobami prywatnymi, charytatywnymi organizacjami jak też przedstawicielami innych władz przygotowując obchody świąt państwowych lub lokalnych.

Efektem wieloletnich starań Stowarzyszenia jest rekonstrukcja obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzięki temu przedsięwzięciu w centrum Filipowa od 2005 roku odbywają się uroczystości z okazji uchwalenia konstytucji 3 maja i Święta Wojska Polskiego oraz Święta Niepodległości. W Filipowie zorganizowano już dwukrotnie powiatowe obchody upamiętniające odzyskanie suwerenności z udziałem posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej.

W dorobku Stowarzyszenia znajduje się budowa pomnika w 350 rocznicę bitwy pod Filipowem ze Szwedami oraz umieszczenie okolicznościowej tablicy, która niestety uległa zniszczeniu. Można jednak zapoznać się z inną tablicą, umieszczoną w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dzięki Stowarzyszeniu odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą generałowi Władysławowi Filipkowskiemu, połączone z konferencją oraz spotkaniem z jego z rodziną.

Odznaczanie zasłużonych mieszkańców gminy Filipów i wręczenie im  ,,Szembelówki''  jest kolejnym priorytetem organizacji. Od sześciu lat Stowarzyszenie na Rzecz  Rozwoju i Promocji organizuje charytatywne bale, w czasie których wyróżnia działające osoby prywatne oraz instytucje. Z roku na rok przybywa sympatyków Stowarzyszenia, które współpracuje z firmami, przedsiębiorcami z całego regionu, a nawet Polski. Dzięki temu dochód z balu przeznaczono na lokalne potrzeby mieszkańców gminy Filipów. 

Wspieranie miejscowej społeczności odbywa się  również w postaci dystrybucji żywności, a także staropolskich odmian drzew owocowych oraz mięsnych sztuk bydła i ekologicznych gatunków drobiu. Na zakończenie warto dodać, że Stowarzyszenie od 2010 roku jest Organizacją Pożytku Publicznego.

Na kolejną dekadę działalności należy posłużyć się  innym cytatem Józefa Piłsudskiego: ,, Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.''

Marta Sobuniewska


 
Boże Ciało
Czwartek, 30 Maj 2013 17:45
 
Dzień Matki i Ojca
Czwartek, 30 Maj 2013 06:33
 
Dzień Strażaka
Sobota, 25 Maj 2013 13:01

 

 
Stowarzyszenie ogłasza konkurs
Sobota, 09 Marzec 2013 22:44

Stowarzyszenie Na rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Filipów od wielu lat organizuje dla dzieci i młodzieży naszej szkoły konkursy o tematyce historycznej. W roku 2013 tytuł konkursu brzmi : ,,Nasze Pogranicze''. Celem konkursu jest utrwalenie dziejów ludzi, rzeczy, miejsc oraz budowli na terenie gminy Filipów. Zachowanie warunków życia w dawnych latach, zwyczajów, obrzędów oraz budowanie bazy materiałów źródłowych z zakresu dziejów historycznych naszych filipowskich ziem. Konkurs ma na celu rozwijanie lokalnego patriotyzmu, a także budowanie więzi społecznej. Oferta konkursowa skierowana jest do uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej oraz młodzieży klas gimnazjalnych I - III.

Szczegóły na stronie Stowarzyszenia.

 
Podziękowanie
Czwartek, 14 Luty 2013 20:51

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Filipów serdecznie dziękuje uczestnikom VI Balu Charytatywnego, który odbył się 9 lutego 2013 roku w restauracji „Sylwia”.

Przybyli goście zapewnili miłą atmosferę i udaną zabawę. Dochód z balu zostanie przeznaczony na utworzenie Centrum Młodzieży.

Stowarzyszenie szczególnie dziękuje osobom prywatnym oraz firmom, które ufundowały przedmioty w aukcji, a także nagrody w konkursach.

Niezapomnianą zabawę karnawałową zapewnił zespół muzyczny Crazy Dance z Sebastianem.
 
Onegdaj Dzieciom
Wtorek, 29 Styczeń 2013 00:37
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>Radio 5
Instytucje regionalne
wybory2010