START
WYDARZENIA
FILIPÓW
TURYSTYKA
FIRMY
MULTIMEDIA
OGŁOSZENIA
GKS ROSPUDA
LINKI
MAPY
HISTORIA
FOTOGALERIE
FOTOGALERIA
ARCHIWUM
HUMOR Z KSIĘGI
STARA KSIĘGA GOŚCI
KSIĘGA GOŚCI
KONTAKT
Wspomóż leczenie Martynki i Piotrka
INFO
PROGRAM TV
KINO "BAŁTYK"
PKS SUWAŁKI
PRZYDATNE LINKI
Przydatne linki
Linki na skróty
 Stowarzyszenie Rospuda
MAPY
Mapnik
ROSPUDA
www.bakalarzewo.eu

TPZB

www.raczki.pl

Strona ekologów
VIDEO
video
Filmoteka Mariana
Zaproszenie do Filipowa!
Wpisany przez Marta Sobuniewska   
Wtorek, 03 Lipiec 2012 00:18

Nadszedł upragniony czas wakacji i letniego wypoczynku. Gmina Filipów umożliwia spędzenie tradycyjnego urlopu, jak też mobilnego i sportowego sposobu rekreacji. Czyste powietrze, prawie przejrzyste jeziora zachęcają do pozostania w rodzinnej gminie, a gości do odwiedzin miasteczka założonego przez króla Zygmunta Augusta i będącego świadkiem wielu wydarzeń historycznych.
Prawdziwy kontakt z urokliwą przyrodą Filipowa, a przede wszystkim z jej serdecznymi mieszkańcami sprawiają, że czas tutaj spędzony może być wyjątkowy i niezapomniany. Atrakcyjnie przeżyte wakacje w dolinie Rospudy umożliwiają zregenerowanie organizmu i naładowanie go pozytywną energią. Udane i zdrowe wakacje to atuty przyrodniczej gminy Filipów. ,, Jeżeli chcesz być ciągle zdrów, do Filipowa przybądź znów.''

 
Marian Józef Dydziul
Wtorek, 26 Czerwiec 2012 11:31
DYDZIUL MARIAN JÓZEF
(05.03.1904 - 26.06.1942)
(RAF P- 0190)

Na plebanii w Filipowie w księdze chrztów z 1904 roku, w akcie spisanym cyrylicą (nr. 50) możemy odczytać, iż Józef Dydziul - nauczyciel filipowskiej szkoły wraz z żoną przynieśli do kościoła syna, któremu na chrzcie nadano imiona: Marjan Józef.
Józef Dydziul (ur. 1872 ) był szlachcicem, ożeniony z Marianną (Maryją, oryginalna pisownia) z Sokołowskich miał dzieci: Mariannę, ur. w 1897 roku; Janinę Kazimierę, ur. w 1899 roku; Józefę, ur. w 1900 roku, Marjana Józefa ur. 1904 roku, Weronikę Zofię ur.1906. Jako nauczyciel pracował w Sobolewie (1896), w Przerośli (1896-1900), w Filipowie (1901-1903). W swych notatkach Teodozja Jagłowska pisała "Dyndziul w Filipowie uczył w latach 1897-1905". Zapewne w późniejszych latach przeniósł się z rodziną do któregoś z większych ośrodków miejskich.

Czytaj dalej...
 
Srebro piłkarzy w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej
Poniedziałek, 25 Czerwiec 2012 12:14

W ośrodku sportowym Sudety w Głuchołazach (woj. opolskie) rozegrano Finał Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców. W turnieju wzięło udział 12 drużyn, a wśród nich chłopcy z SP im. Jana Pawła II w Filipowie.

Drużyna prowadzona przez Tomasza Ferenca zajęła drugie miejsce i zdobyła tytuł wicemistrza Polski chłopców rocznika 1999 i młodsi. Najlepszym bramkarzem finału wybrany został Piotrek Trzasko z klasy VIc. GRATULUJEMY !!!

Wicemistrzostwo Polski wywalczyła drużyna w składzie: Piotr Trzasko (VIc, bramkarz), Bartosz Gużewski (VIa, kapitan), Adrian Jurewicz (VIa), Mateusz Przemielewski (VIb), Maciej Dereszyński (VIb), Paweł Dyczewski (VIc), Wojciech Żegaczewski (VIc), Radosław Brzozowski (VIb), Daniel Szuliński (VIc), Kamil Sienkiewicz (VIb), Paweł Wasilewski (VIa), Marcin Nowak (Va); trener Tomasz Ferenc.

Więcej na stronie Zespołu Szkół >>>

 

 
Harcerstwo jest dobre na wszystko...
Wpisany przez Marta Sobuniewska   
Poniedziałek, 11 Czerwiec 2012 19:50

W wolnej Polsce jak też po drugiej wojnie światowej działały w Filipowie dwie drużyny harcerskie. Żeńska Drużyna Harcerska im. Marii Konopnickiej przy szkole podstawowej posiadała swój sztandar. W latach pięćdziesiątych kierowała nią Anna Grażewicz. Drużyna składała się z trzech zastępów, które miały własne godła. Harcerki spotykały się na zbiórkach, porządkowały groby poległy żołnierzy z 1914 roku. Pracowały przy wybieraniu buraków w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Mieruniszkach. Brały udział w akcji wyborczej 2 lutego 1958 roku.

Regularnie spotykały się z drużyną harcerską działającą w Motulach. Codzienne życie urozmaicały wyjazdami na biwaki i obozowiska do Gib czy Krzywego, gdzie gościły nawet podharcmistrz Krystynę Kapuścińską. W Supieniach przebywały wielokrotnie druhny z Suwalskiego Hufca. Żeńska Drużyna Harcerska im. Marii Sempołowskiej często zapraszała filipowskie druhny do Suwałk.

W izbie harcerskiej często organizowały patriotyczne wieczornice. Uczestniczyły w obchodach i uroczystościach państwowych. Z okazji Dnia Nauczyciela odwiedzały zasłużonych pedagogów i wychowawców. Emerytowana nauczycielka, Teodozja Jagłowska przekazywała harcerkom pisemne podziękowania. Oto treść jednego z nich:
,, Składam Wam, Miłe Harcerki, najserdeczniejsze podziękowania za Waszą pamięć i upominki, które mi ofiarowałyście w Dniu Nauczyciela w bieżącym roku szkolnym.
Przyjmijcie ode mnie gorące życzenia, abyście swoim życiem i pracą zasłużyły na dobrą pamięć Waszych Rodziców, Wychowawców i całego społeczeństwa. Miejcie to w każdej chwili w pamięci, że świat na Was patrzy - ludzie na Was patrzą! Starajcie się czynić dobro - brzydźcie się czynów, za które trzeba się wstydzić.''


Serdecznie dziękuję Lucynie Koniecznej za udostępnienie kroniki Żeńskiej Drużyny Harcerskiej.

 
Uroczystość Bożego Ciała w Filipowie
Wpisany przez Marta Sobuniewska   
Sobota, 09 Czerwiec 2012 19:25

W kościele katolickim święto Bożego Ciała obchodzone również przez władze państwowe jest dniem wolnym od pracy. To również początek dłuższego weekendu, sprzyjającego rodzinnym spotkaniom i wypoczynkowi.
Tradycyjnie mieszkańcy gminy Filipów uczestniczyli we mszy świętej celebrowanej przez księdza Stanisława Kukowskiego. Parafianie oraz przybyli goście w uroczystej procesji zademonstrowali publicznie wiarę w Chrystusa.
Tegoroczne obchody miały wyjątkowy charakter, gdyż odbyły się w obecności licznie zgromadzonych strażaków z całej gminy oraz przedstawicieli zespołu ,, Rospuda''. Całą uroczystość upamiętnił na taśmie filipowski reporter - Marian Smolski.

 
,, Teraźniejszość nie istnieje i nie może istnieć bez przeszłości''
Wpisany przez Marta Sobuniewska   
Wtorek, 29 Maj 2012 21:57

25 maja bieżącego roku umieszczono w centrum Filipowa kolejną historyczną pamiątkę. To dąb upamiętniający inicjatora budowy pierwszego pomnika Marszałka Piłsudskiego w lipcu 1930 roku. Major Jan Józef Kraus był dowódcą suwalskiego batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza i organizatorem akcji kulturalnych w miasteczku. Z inicjatywy żołnierzy w lutym 1930 roku zorganizowano zabawę taneczną. Bal rozpoczął polonezem mjr Kraus z żoną sierżanta Karola Dębowskiego. Całkowity dochód z imprezy został przeznaczony na budowę pomnika Marszałka, który 6 lipca 1930 roku uroczyście odsłonił Jan Józef Kraus.

Władze Filipowa, dyrekcja szkoły, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz licznie przybyli mieszkańcy Filipowa uczestniczyli w wydarzeniu przypominającym historię sprzed osiemdziesięciu dwóch lat. Uczniowie Zespołu Szkół poznali kolejną postać związaną z rodzinną miejscowością.

Słusznie wielokrotnie podkreślał Jan Paweł II : ,,Nie ma twórczości bez pamięci. Pamięć gwarantuje wspólnotę i jedność, ale zabezpiecza przed stapianiem się w nicość ''.

 
Wspomnienia absolwentów szkoły w Filipowie
Wpisany przez Marta Sobuniewska   
Poniedziałek, 21 Maj 2012 20:01

Wspomnienia Czesławy Wasilewskiej.

Ze wspomnień Czesławy Wasilewskiej urodzonej w 1916 roku wynika, że nauka odbywała się w kilku miejscach. Dwie klasy znajdowały się w domu Żyda o nazwisku Zusło, w sali domu parafialnego oraz w budynku, gdzie później umieszczono ośrodek zdrowia. Jej nauczycielami byli:

Anna Somojło uczyła matematyki i języka niemieckiego;

Jan Zielski prowadził język niemiecki, matematykę oraz geografię;

Józef Gałecki uczył wychowania fizycznego;

Teodozja Jagłowska nauczała śpiewu;

Witkowska i Kownacka pracowały w młodszych klasach. Nauczała również Zarembianka i Jan Jagłowski.

 

Czytaj dalej:
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>Radio 5
Instytucje regionalne
wybory2010