Jaki sprzęt potrzebny na splyw kajakiem?

Spływy kajakowe to niesamowita przygoda dla każdego z nas. Dzięki temu poznajemy nowe sytuacje, których nie doświadczamy na co dzień, a także sprawdzamy się w sporcie, który zdobywa rzesze fanów co roku. Przygotowania do spływu kajakowego powinny zacząć się jeszcze przed wyruszeniem na wyprawę. W zależności od długości wycieczki, zabieramy na niego przeróżne rzeczy, które przydadzą się w trakcie kajakowania oraz odpoczynku podczas przystanków. Jak zatem zatem przygotować się do takiej wyprawy, byśmy wspominali ją jak najlepiej?

Spływ kajakowy jednodniowy – jak spakować się na całodzienne kajakowanie?Takie wycieczki właściwie nie wymagają większego zaangażowania i pakowania. Większość organizatorów lub osób wynajmujących kajaki wymaga jednak zabrania podstawowych produktów spożywczych, wody czy ubrań, które mogą przydać się w trakcie spływu. Kajaki zazwyczaj można wypożyczyć za dodatkową opłatą u tych samych organizatorów, u których został zorganizowany spływ kajakowy.

Lista rzeczy, które należy zabrać na jednodniowy spływ kajakowy:

Zapas wody w butelce lub bukłaku (minimum dwa litry – częste nawadnianie organizmu jest szczególnie wskazane w czasie upalnych dni).
Ubrania na zmianę – warto mieć zestaw ubrań na zmianę. Przydadzą się podczas przebieranie po ewentualnym bliskim spotkaniu z wodą.
Buty do nurkowania – jest to przydatny gadżet, szczególnie podczas przenoszenia kajaków lub kanadyjek przez kamieniste nadbrzeże rzeki lub jeziora.
Nieprzemakalne i stabilne buty – jest to najbezpieczniejsza opcja dla wszystkich kajakarzy, zarówno tych początkujących, jak i doświadczonych.
Kurtka przeciwdeszczowa – może zdarzyć się, że w czasie spływu spadnie deszcz. Dobrej jakości kurtka uchroni nas od nadmiernej ilości wody.
Suchy prowiant – kanapki, przekąski, proteinowe batony czy nawet suszone owoce i bakalie to idealny sposób na zapewnienie sobie odpowiedniej dawki kalorii.
Apteczka – niezmiernie ważna rzecz na tego typu wyprawach. Zabezpieczy nas przy ewentualnym wypadku, podczas którego wystąpiło zranienie lub kontuzja.
Wodoszczelny pokrowiec lub plecak na rzeczy osobiste – zakup ten warto zrobić przed wyruszeniem na spływ kajakowy. Dzięki temu uchronimy swoje przedmioty i dokumenty przed wilgocią.

Spływ kajakowy kilkudniowy – jak się przygotować na takie wyzwanie?Listę rzeczy, które zabieramy na spływ kajakowy jednodniowy, warto rozszerzyć o namiot, śpiwór (dostosowany do panujących temperatur). Oczywiście należy również pamiętać o tym, by zabrać niezbędny ekwipunek, który jest potrzebny na kempingu. Dzięki temu będziemy mieli szansę komfortowo spędzić te dni, które upłyną nam na kajakowaniu, rozbijaniu namiotów i szykowaniu jedzenia na butli gazowej czy w ognisku. Zapas wody dobrze jest przemnożyć zgodnie z ogólnymi potrzebami osobowymi i przedmiotowymi.

Kajakowanie uczy przede wszystkim wytrwałości oraz kompresowania i minimalizowania swojego dobytku, który zabieramy ze sobą na wyprawę. Jest to świetna szkoła przetrwania dla tych, którzy uwielbiają sport i styczność z dziką naturą.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.