Latanie dronem wśród atrakcji turystycznych

Drony stają się coraz bardziej popularne. Te najmniejsze i najlżejsze nie wymagają specjalnych przygotowań i nie potrzeba mieć odpowiedniej licencji, która zezwala na loty w konkretnych miejscach. Jednak warto pamiętać, gdzie można takim urządzeniem latać. Prawo, które reguluje latanie dronem jest nadal bardzo zawiłe i wymaga stałego śledzenia ze względu na zmiany, które mogą pojawić się w ustawach. Znajomość zasad jest szczególnie ważna w regionach, gdzie znajduje się wiele obiektów i terenów szczególnych. Czy w takim razie bezlicencyjne loty dronem w Dolinie Rospudy są dozwolone?

Jak sprawdzić czy można robić loty dronem nad Doliną Rospudy


Przed wypuszczeniem drona w powietrze należy zapoznać się czy konkretne rejony Doliny Rospudy są objęte restrykcjami antydronowymi. Niemniej okolice Suwałk i Augustowa są objęte otwartą kategorią, która zezwala na swobodne loty dronom, które ważą mniej niż kilogram. Niektóre tereny wymagają odpowiednich pozwoleń na loty dronem. Wydawaniem zgód na loty dronem zajmuje się Podlaski Oddział Straży Granicznej.

Więcej informacji można uzyskać poprzez sprawdzenie dwóch aplikacji, które posiadają najwięcej szczegółów dotyczących lotów dronem. W miastach zazwyczaj nie ma zbytnich obostrzeń względem atrakcji turystycznych. Jednak jeśli jest nią jednostka (jak np. ambasada czy ważny urząd lub obiekt wojskowy, który ma status obiektu strategicznego) to może się zdarzyć, że najbliższy rejon (zazwyczaj jest to do kilkudziesięciu metrów lub kilometrów) jest objęty zakazem wypuszczania statków bezzałogowych w powietrze.

W swoich smartfonach możemy zainstalować dwie oficjalne aplikacje dla miłośników dronów:
PANSA UTM
DroneRadar

Są one zalecane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, który zajmuje się również współpracą z Ministerstwem Infrastruktury. Najbliższe dwa regiony, które są objęte szczególnymi restrykcjami to Biebrzański Park Narodowy oraz Wigierski Park Narodowy.

Czy nad Doliną Rospudy można latać dronem bez pozwoleń?


Mimo posiadania statusu szczególnego obszaru chronionego, Dolina Rospudy nie została objęta znaczącymi obostrzeniami. Jedyny region, w którym należy zachować szczególną ostrożność znajduje się w północno-wschodnim Augustowie. Związane jest to z częstymi startami śmigłowców należących do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W samej Dolinie Rospudy dronem można latać do 120 metrów, gdyż nie ma tam lokalnych przestrzeni powietrznych. Niemniej, jeśli nie jesteśmy pewni to zawsze możemy zadzwonić lub napisać e-mail do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie z całą pewnością uzyskamy pełne informacje na temat zasad związanych z użytkowaniem dronów w tych regionach, w których będziemy chcieli “polatać”. Jest to niezwykła okazja do pokazania obszaru chronionego z lotu ptaka. Nagrań tego typu jest mało i zdecydowanie warto postawić na tego typu rozrywkę. Niezależnie od wybranej pory roku, dzięki bogactwu przyrodniczemu, które oferuje ten region, uzyskamy niesamowite nagrania i ujęcia, których nie powstydziłby się nawet najlepszy reżyser z Hollywood.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.