Atrakcje turystyczne w rejonie

Dolina Rospudy to szczególny region w województwie Podlaskim. Jest to obszar chroniony, który został wyposażony w niepowtarzalną pod względem gatunkowym przyrodę. Większość zwierząt oraz wiele roślin na tych terenach jest objętych ścisłą lub częściową ochroną, a więc rola tego obszaru ma niesamowite znaczenie pod względem różnorodności biologicznej. Nie oznacza to jednak, że jedyną atrakcją w tej okolicy jest tylko przyroda! Co zatem warto zobaczyć w Dolinie Rospudy i jej najbliższych okolicach?

Augustów – co warto zobaczyć?


Dolina Rospudy jest położona na terenie Puszczy Augustowskiej, tuż nieopodal Augustowa. Jest to swoista brama miejska, która otwiera podwoje tego regiony od strony południowej. Naturalnym zabytkiem jest oczywiście rzeka Rospuda i Netta, które są jednymi z najbardziej atrakcyjnych szlaków wodnych w regionie. Najbardziej popularną formą rozrywki nad wodą są oczywiście wycieczki łódkami oraz spływy kajakowe. Pozwalają one zachwycić się bogactwem natury, którą może zaprezentować nam Dolina Rospudy

Będąc w Augustowie warto zobaczyć Rynek Zygmunta Augusta. Jest co centralny punkt miasta, gdzie mieszczą się zabytkowe kamienice czy nawet fontanna. Ponadto w centrum miasteczka znajduje się park, który niegdyś był nazywany ogrodem saskim. Został on zaprojektowany i wybudowany w 1847 roku. Innym ciekawym zabytkiem jest tzw. “Biały Domek”, który był niegdyś ośrodkiem wypoczynkowym podoficerów I Pułku Ułanów Krechowieckich. Nieopodal znajduje się również Willa Prezydenta, w której bywał Ignacy Mościcki. Augustów to ciekawe miejsce pod względem militarnym. Znajdziemy tu wiele odniesień do działań wojennych z pierwszej i drugiej wojny światowej, a także wzmianki związane z XVII i XVIII wiekiem, kiedy miasteczko było ważnym punktem strategicznym na ówczesnej mapie Polski.

Jak dobrze wykorzystać czas w Dolinie Rospudy


Jedną z najbardziej doinwestowanych atrakcji w regionie jest również szlak rowerowy Green Velo, którego ogólna długość wynosi 2000 kilometrów. Trasa przebiega przez kilka województw, w tym m.in przez województwo Podlaskie. Początek tego szlaku zaczyna się w Białobrzegach, a kończy się W Klonowicy. Jest to tylko niewielka część szlaku, ale za to bardzo malownicza, gdyż przebiega przez obszar chroniony, którego głównym walorem są widoki oraz wartości przyrodnicze. Długość szlaku w Dolinie Rospudy wynosi niecałe pięćdziesiąt kilometrów.

Od 1991 roku, kiedy obszar ten został szczególną ochroną, jest regionem, w którym miłośnicy roślin endemicznych oraz rzadkich odnajdą niezliczone możliwości ich obserwacji. Niezwykle malowniczym miejscem, które jest położone nieopodal Doliny Rospudy jest wieś Studzieniczna. Nieopodal wsi znajdują się dwa jeziora: Białe Augustowskie i Studzieniczne. Główną atrakcją jest tu zabytkowe Sanktuarium, które przykuwa uwagę turystów na wiosnę, kiedy odbywają się wydarzenia związane z katolickimi Zielonymi Świątkami. Warto zobaczyć również śluzę Przewięź, która znajduje się w niedalekiej odległości od wsi Studzieniczna.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.